În anul 2018, Consiliul Județean Alba, în colaborare cu toate unitățile administrativ teritoriale din județ, a inițiat proiectul „Patria recunoscătoare – Clopotele Întregirii”, proiect prin care se omagiază cei care au înfăptuit Marea Unire.

În cadrul proiectului, Consiliul Județean a realizat pentru fiecare UAT din județ plăci omagiale cu numele reprezentanților cercurilor electorale, delegaților, reprezentanților bisericilor, ai societății civile, sistemului de învățământ sau reuniunilor de meseriași din localitatea respectivă, care au fost desemnați să participe la 1 Decembrie 1918 la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia.

În 2018, la 100 de ani, și la Fărău o astfel de placă omagială a fost instalată pe fațada primăriei.

„La 103 ani de la momentul în care Consiliul Național Român Central a anunțat convocarea la Alba Iulia, pe întreg teritoriul județului Alba s-au depus jerbe de flori la aceste plăci, în timp ce în toate bisericile din județ au bătut clopotele de 103 ori.

Ne-am alăturat cu emoție demersului Consiliului Județean Alba într-un cadru solemn, ocazie cu care comuna noastră și-a adus prinosul de recunoștință reprezentanților comunei noastre care au participat la 1 Decembrie la Marea Unire”, a declarat primarul comunei Fărău, domnul Stoia Ioan

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support